Tambours Haves Venner

En venneforening der gør en stor forskel

Tambours Haves venner (2)

Tambours Haves Venner gør en forskel i Tambours Have

Det koster kun 50.- kr. om året at være medlem af Tambour Haves Venner, men det gør en stor forskel.

Mange af medlemmerne er ikke aktive, og det er helt i orden.

Med sine over 300 medlemmer bakker foreningen op omkring diverse arrangementer som f.eks. forårsrengøringen, hvor  Tambours Haves Venner altid møder talstærkt op og yder en stor hjælp med at fjerne store mængder af grene og blade. Ved større renoveringsopgaver, som f.eks. maling af bygningen er der også altid frivillige, der giver en hånd med.

Det er også Tambours Haves Venner, der assisterer ved f.eks. torsdagskoncerterne i juli måned.

Tambours Haves Venner er desuden uvurderlige i deres hjælp til at ansøge diverse fonde om økonomisk støtte til nye anlægsprojekter i haven. Ligesom foreningens egne midler også hjælper med finansiel støtte til disse projekter.

Hvis du ønsker at blive medlem, kan du kontakte foreningen på mail: tambourshavesvenner@gmail.com

IMG_3463

Flot donation fra Sydbank

Et stort ønske er blevet opfyldt!

Foreningen Tambours Haves Venner har modtaget en flot donation fra Sydbank Fonden, en donation på 16.500 kr., som gør det muligt at få indfriet et stort ønske til indkøb af et professionelt musikanlæg, som skal anvendes og bruges ifm. forskellige aktiviteter i haven.

Dette beløb gør en kæmpestor forskel for os i bestyrelsen, og som formand for foreningen er jeg utrolig stolt over at vi er blevet tilsmilet med dette flotte skulderklap fra Sydbank Fonden.

Beløbet fra Fonden blev overrakt bestyrelsen i Tambours Haves Venner af Filialdirektør Morten Stoll og Sune Holm Johansen fra Sydbank, ved en lille sammenkomst i haven.

Nu kan vi gå sommeren i møde og glæde os over at vi nu kan sætte et flueben ud for dette ønske, og som i fremtiden vil blive til gavn for de besøgende i haven og for vores mange medlemmer af foreningen, som deltager i vores forskellige arrangementer i haven, sommeren igennem.

 

 

Sydbank 1